Нові правила оцінки: афера Фонду держмайна

З початку листопада в Україні діють нові правила оцінки майна. Згідно з правилами, всі охочі продати майно повинні отримати його оцінку, причому тільки у спеціалізованих оцінювачів. І саме виходячи з суми оцінки продавець платитиме податки державі.
Більшість оцінювачів, які працювали на ринку, сертифікати не отримали. Крім того, вони стверджують, що певні структури хочуть монополізувати ринок податкової оцінки.
У ФДМ раніше повідомили, що сертифікати отримали “всі хто хотів”, оскільки є технічна можливість за місяць підготувати близько 2200 оцінювачів.
Проте, з усіх оцінювачів (за різними даними на ринку працюють 9-10 тисяч фахівців) бажання пройти навчання виявили тільки близько 2 тисяч, підкреслили в прес-службі ФДМ.
Правила гри
Постанову уряду під номером 231 , яка визначає порядок проведення оцінки для цілей оподаткування, було затверджено ще в березні 2013 року. Згідно з постановою, здійснювати оцінку може суб’єкт господарської діяльності, який відповідає вимогам, затвердженим ФДМ, і який внесений до Державного реєстру оцінювачів.
Тобто, зараз для надання такої послуги як податкова оцінка, оцінювачі повинні пройти платне навчання у відповідному навчальному закладі, успішно скласти іспит і отримати кваліфікаційне свідоцтво оцінювача з відповідної спеціалізації.
На даний момент підготовку оцінювачів можуть здійснювати 27 навчальних закладів , які уклали відповідну угоду з ФДМ.
Ще влітку таких установ було всього п’ять. Причому три з них – новачки у сфері надання освітніх послуг оцінювачам (крім “Міжнародного Інституту Бізнесу” – на ринку освітніх послуг 20 років, і ” Інституту експертизи та управління власністю” – 15 років).
За словами учасників ринку, оцінка майна за новими правилами здійснюється за допомогою програми, за яку оцінювачам необхідно платити 80 % від суми оцінки підприємству “Український інститут менеджменту якості оціночної діяльності”.
На думку фахівців, програмі “нічого не завадить” оцінити квадратний метр у звичайній “хрущовці” в стільки ж, скільки коштує метр житла в елітному Печерському районі столиці.
“Оцінка автоматизована, і оцінювачу треба просто натиснути на кнопку і отримати результат – таблицю на одній сторінці. Чи зможуть громадяни оскаржити таку оцінку? Відповідь невтішна”, – підкреслює голова Всеукраїнського об’єднання “Федерація роботодавців у сфері оцінки та землеустрою” Людмила Туровська.
У свою чергу у Фонді держмайна заперечують інформацію про необхідність віддавати 80% від вартості оцінки розробнику програми .
“За програмне забезпечення ніхто нічого не платить. З півтори тисячі оцінювачів (які можуть робити оцінку для цілей оподаткування – ред.) Ніхто не скаржився”, – зазначили у ФДМ.
Як зробити оцінку
Що ж повинен зробити продавець житла, щоб оцінити свою нерухомість?
По-перше, до 1 лютого 2014 нотаріуси приймають оцінку, яка оформлена оцінювачами, що не мають нових сертифікатів. Тому зараз і до цієї дати “оцінювачі – старожили” оформляють документ заднім числом.
Після 1 листопада доведеться обов’язково шукати сертифікованих оцінювачів на сайті ФДМ.
Раніше оцінка коштувала 300-700 гривень, нововведення, як кажуть у ФДМ , навіть здешевить послугу і оцінка буде обходитися в суму від 200 гривень.
Більшість фірм пропонують зробити оцінку за 200-300 гривень.
Тільки в одній з ТОВ назвали суму, яка різко відрізняється від інших озвучених цифр.
“Вартість проведення оцінки квартири для цілей оподаткування в Києві до 100 квадратних метрів, становить 3000 гривень”, – йдеться в повідомленні компанії.
У чому підступ?
Експерти стверджують, що останні події на ринку оцінки є нічим іншим, як черговою спробою монополізувати цей ринок.
Фахівці нагадують, що минулого року Фонд держмайна вже видавав ряд постанов, якими вводилася система оцінки об’єктів для оподаткування.
Тоді цей ринок поділили всього лише 12 фірм, які ймовірно були пов’язані між собою. Як повідомлялось, до захоплення могли мати відношення творці Тендерної палати депутати Антон Яценко та Сергій Осика.
“Афери почалися з постанови Кабміну 1103, потім 231, зараз 501, плюс наказ фонду № 79х , а також організації навчання “нових” оцінювачів”, – відзначає фахівець Святослав Кожем’якін.
Нинішні новації, на думку учасників ринку, можуть стати також частиною масштабної корупційної схеми, за допомогою якої її автори збираються витіснити з ринку більшість гравців і встановити на ньому свої правила, і відповідно, ціни.
“Мета афери полягає в тому, щоб оцінку для цілей оподаткування забрати в одні руки … Нові сертифікати видаються тільки фірмам, що контролюються організаторами схеми . Оцінювачі можуть вчитися і отримати особисті документи, але документи на фірму отримати не вдасться (тобто оцінювач може працювати тільки в складі підприємства – ред.)”, – розповідає Кожем’якін.
Дебет-Кредит
09.12.2013